Affärsvärlden stannar vid ett neutralt råd för Elon
Vitvaru- och hemelektronikkedjan Elon har några tuffa år bakom sig. Svaga konsumenter och många konkurrenter har agerat motvind. Samtidigt finns tecken på en vändning. Det skriver Affärsvärlden i en analys på onsdagen.
Tidningen ser i sitt huvudscenario på ett par års sikt en potential på 40 procent i aktien, men varnar för att lönsamheten är lövtunn så motståndskraften i en fortsatt svag marknad är begränsad.
“Investerare som gillar småbolag och turn-around situationer kan överväga aktien. Vi ser dock för många osäkerheter och stannar vid ett neutralt råd”, skriver Affärsvärlden i sin slutsats.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.