Se alla rekommendationer

Analys: Hexagon inte särskilt dyr trots kursuppgången – Di

Det finns mer att hämta i mätteknikbolaget Hexagon, skriver Dagens industri i en analys.

Detta till trots att Björn Rosengrens entré inneburit ett kurslyft om 14 procent. Tidningen menar att aktien ändå inte är särskilt dyr.

“Trots Ola Rolléns mycket fina facit i bolaget har han även betraktats som en riskfaktor gällande ägarstyrningsfrågor. Ola Rollén är vd i sitt investmentbolag Greenbridge som gör sig redo för en börsdebut och precis som Hexagon investerar i teknikbolag. Därför är det inte helt förvånande att aktien rekylerat upp på rekryteringen av Björn Rosengren”, skriver Di.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.