Handelsbanken upprepar köp på H&M – ser uppsida mot konsensus
Handelsbanken behåller sin köprekommendation på H&M med riktkurs 170 kronor och framhåller att det negativa sentimentet gör aktien lätt att driva upp vid positiva nyheter.
Banken bedömer att det värsta ligger bakom bolaget och att vinstrevideringar nu går mot det positiva, samtidigt som huvudägaren väntas fortsätta köpa aktier.
För tredje kvartalet ligger Handelsbankens ebit-prognos 12 procent över konsensus, med stöd av valutamedvind som väntas stärka bruttomarginalen.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.