Redeye sänker Navigo Invest efter Q2-utfall, men ser positivt på resten av året
Redeye drar ner det motiverade värdet för investmentbolaget Navigo Invest till 4,5 kronor (5,3) under basscenariot.
Revideringen beror främst på sänkta estimat i spåren av Q2-rapporten. Redeye påpekar att utfallet för justerat ebit missade förväntningarna, vilket är huvudsakligen kopplat till en negativ operationell hävstångseffekt för Vinga samt tillfälliga faktorer som tynger Chemgroups marginaler.
Men allt är inte mörker. Redeye tillägger att det finns “gott om skäl att tro på bättre tillväxt och marginaler under andra halvåret 2025, även om de cykliska dotterbolagens återhämtning går långsammare” än vad man förväntat sig.
Totalt sett förblir man konstruktiva till Navigos framtidsutsikter.
Det nämns också i analysen att betydande katalysatorer för aktien är kvartalsrapporter (tillväxt och marginalexpansion) och på lång sikt ytterligare förvärv.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.