Uppgifter: Schweiz förstärker erbjudande och hoppas på lägre tullar

Schweiz vill få ner Trumps höga tullar med ett förstärkt erbjudande.
Uppgifter: Schweiz förstärker erbjudande och hoppas på lägre tullar - Trump frakt container USA tullar
Foto: AP Photo/Damian Dovarganes

Det uppger två personer med insyn för Reuters.

Erbjudandet väntas innehålla mer försvarsinköp, ökad LNG-export till Schweiz och större tillgång till vissa andra marknader, heter det.

Det var den 7 augusti som USAs tullar på 39 procent på schweiziska varor trädde i kraft, men landet uppges nu vilja få ner det till EU:s nivå på 15 procent.

Schweiz uppges sikta på att slutföra paketet i början av september och möta USA:s krav innan oktober.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.