SAS
SAS i historisk miljardsatsning – köper 55 nya flygplan

Flygbolaget SAS har lagt en order hos den brasilianska flygplanstillverkaren Embraer på 55 nya flygplan för över 37 miljarder kronor.
Satsningen ska förnya SAS flotta och uppges vara den största direkta order som SAS lagt hos en flygplanstillverkare sedan 1996. Nyheten meddelades av SAS VD Anko van der Werff på en presskonferens vid Köpenhamns flygplats under tisdagen.
Ordern avser inledningsvis 45 flygplan samt köprättigheter om ytterligare tio plan.
“Den här miljardsatsningen handlar inte bara om ekonomi. Den är till för våra passagerare, våra medarbetare, våra kunder. Den representerar nästa steg i SAS utveckling”, säger Anko van der Werff.
Modellen som SAS köper från Embraer är av modellen E195-E2, som uppges förbruka 29% mindre bränsle jämfört med deras tidigare generationen flygplan. De nya flygplanen ska även minska bullernivåerna jämfört med tidigare flotta.
Första leveransen väntas komma i slutet av 2027 och därefter ett flygplan i månaden. Flygplanen är framför allt tänkta att användas på flygningar inom Norden.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.