Spelbart i Net Gaming och dags att kliva ur Alimaks hiss

Net Gaming: Affiliatebolaget lämnade sin halvårsrapport i går tisdag. Det mesta var bra – men inte kursreaktionen på börsen. En nyemission stundar men frågan är om man behöver skrämmas så mycket av det. Vi tycker inte det.—Alimak: Efterfrågan är riktigt stark på bygghissar och lönsamheten på det området lyfte vinsten rejält under andra kvartalet. Nu framstår värderingen som rimlig.
Spelbart i Net Gaming och dags att kliva ur Alimaks hiss - a1bfcd66-2ec3-49b5-9c1c-36264e99eb83fitcroph450q80upscaletruew800scf1e82239fba6e2cb205ebeb081ae34025679ced

Updates är Börsplus format för korta kommentarer om en eller flera aktier. Update om en aktie kan vara drivet av en aktuell händelse. Updates kan också ge åsikter om ett bolag där Börsplus inte gjort en mer komplett analys.

Net Gaming är en spelbar aktie

Net Gaming (börskurs 10,15 kronor 22/8) är ett spelbolag noterat på Aktietorget som tack vare ett storförvärv i höstas nu tillhör de större aktörerna inom så kallad affiliate marketing. Intäkterna är 165 Mkr på rullande 12 månader och rörelsevinsten hela 96 Mkr. Förvärvet lämnade dock Net Gaming med stora och dyra skulder och nettovinsten är klart lägre.

Börsplus synade aktien i februari (sök på Net Gaming i Analysarkivet så hittar du allt) och fastnade för att värderingen var riktigt låg trots att bolaget presterade skaplig tillväxt och höga marginaler. Visserligen pekade vi också på att affiliatetillgångar tenderar att värderas lågt men landade ändå i ett köpråd.

Sedan dess är kursen i stort oförändrad vilket i alla fall är lite bättre än den större konkurrenten Catena Media som dalat 17 procent.

Nu har bolaget lämnat en Q2:a som förstärker det positiva intrycket:

  • Intäkterna ökade 25 procent organiskt inom affiliatedelen (dotterbolaget Highlight) vilken nu står för 96 procent av verksamheten. Vi hade skissat på 10-12 procents tillväxt långsiktigt. Uppenbarligen har ledningen lyckats liva upp sajterna som inriktas på den heta nätkasino-vertikalen. Det segmentet har bäst tillväxt nu och svarar för 76 procent av Highlights intäkter.
  • Rörelsemarginalen var 61 procent i kvartalet, oförändrad jämfört med det första. En hög nivå som vi spekulerat i kan vara på väg ned på grund av mognade marknad, ökade krav på dyrt innehåll med mera. Något sådant syns dock inga större tecken på. Värt att notera är att Highlights intäkter nästan helt (79 procent) genereras genom engångsbetalning per refererad kund. Catena Media håller på med en omställning mot intäktsdelning vilket pressat deras marginaler.
  • Prognos om rörelseresultat före avskrivningar på 110 Mkr för helåret 2017. Det är mer än Börsplus skissat på och förutsätter att andra halvåret överträffar det första (som slutade med 51 Mkr). Slår prognosen in köper man bolaget till 8,7 gånger rörelsevinsten (EV/Ebitda). Som jämförelse ligger Catena Media på 16 gånger innevarande års och 12 gånger 2018 Ebitda, enligt Factset.

Vi justerar upp prognosen något efter den här starka utvecklingen.

Net Gaming SEK
Börskurs: 10,15
Antal aktier (miljoner): 83,0*
Börsvärde: 863 Mkr VD Marcus Teilman
Nettoskuld: 254 Mkr Styrelseordförande Henrik Kvick
SvD Börsplus förväntningar
2016 2017E 2018E 2019E
Omsättning 49 176 197 217
– Tillväxt 367,0% 260,0% 12,0% 10,0%
Rörelseresultat 15 106 109 115
– Rörelsemarginal 30,7% 60,0% 55,0% 53,0%
Resultat efter skatt 2 47 78 85
Antal aktier (milj)* 83,0 85,0 85,0
Vinst per aktie 0,03 0,57 0,92 1,00
Utdelning per aktie 0,00 0,00 0,00 0,00
Avkastning på eget kapital -309% 137% 73% 45%
Operativt kapital/omsättning -181% -55% -55% -55%
Nettoskuld/EBIT 18,9 2,0 1,1 0,2
P/E 327,4 17,8 11,0 10,2
EV/EBIT 74,2 10,6 10,3 9,7
EV/Sales 22,8 6,3 5,7 5,1
*Börsplus antagande utestående aktier per årsskiftet

Att aktien föll efter rapporten hänger troligen ihop med att Net Gaming flaggar för att en nyemission står för dörren. Bakgrunden är att en del av förvärvsfinansieringen är en konvertibel på 140 Mkr som kan konverteras till aktier på 4,50 kronor. Detta ger massiv utspädning. Net Gaming har dock möjlighet att senast 11 oktober i år förtidsinlösa halva konvertibellånet. Det ska ske genom nyemission i så fall.

I ursprungsanalysen räknade vi med att man gör just det. Alla tecken på motsatsen hade vi tolkat negativt – att konvertibelägarna prioriteras framför aktieägarna. Huvudägaren Henrik Kvick (71 procent av aktierna men också en stor konvertibelägare) var dock tydlig på tisdagens rapportpresentation att utgångspunkten är att göra det bästa för aktieägarna. Det innebär nyemission på cirka 70 Mkr.

Kanske pressas aktien ytterligare inför detta liksom av att det hela tiden konverteras nya ”4,50-kronors-aktier” som kan säljas på marknaden. Blir det en riktad emission med stor rabatt är det inte bra för befintliga ägare, även om alternativet att inte förtidsinlösa troligen är ännu värre. Vi gissar att Henrik Kvick lyckas sy ihop en bättre lösning än så.

Som investering är Net Gaming riskfylld och man kan fundera över om det är rätt att satsa på mycket förvärv och intäktsdelning som Catena eller organisk tillväxt och direktbetalt som Net Gaming. Bolagets start i affiliatebranschen är ändå lovande, värderingen är låg och på lång sikt (2020) finns stora chanser till en refinansiering som ökar vinsterna rejält.

Rådet blir köp på aktien men räkna som sagt med nyemission.

Alimaks hiss har nått hela vägen upp

Hisstillverkaren Alimak (börskurs 141,25 kronor 22/8) har lyft på börsen tack vare bra fart på den viktiga byggmarknaden samt två stora förvärv med potential att leverera fina synergivinster. Nyligen kom firman med en stark halvårsrapport som särskilt drevs av hög lönsamhet från affärsområdet som förser byggbolag med hissar.

När vi skissat på vinstförmågan inom Alimak har vi landat i att 8-9 kronor per aktie är rimligt 2018-19. Det är ungefär i linje med vad analytikerkåren tror på också. Med en multipel på 15 gånger vinsten gav det drygt 140 kronor som riktvärde. Där står aktien nu.

Det finns klara möjligheter att efterfrågan kan bli ännu högre från den för Alimak viktiga kundgruppen oljeproducenter (off shore) – som varit mycket försiktiga med investeringar länge. Liksom att planerna på att öka serviceintäkterna i de förvärvade enheterna faller väl ut. Detta kan ge ytterligare vinstlyft än vi skissat på.

Samtligt finns risken att byggcykeln faktiskt står nära sitt zenit och att det senaste kvartalsresultatet var lite uppumpat av en svag starkt på 2017. Detta plus uppvärderingen talar för att man kan ta det lugnt med aktien.

Vi sätter en neutral stämpel.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel finns på www.svd.se. I juli 2019 migrerades denna och ett tusental andra artiklar över från SvD till analystjänsten Börsplus och därefter (april 2020) till Affärsvärlden. I vissa fall har delar av dessa artiklar dessvärre inte följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla tabeller, bilder, formatering eller rutor med tilläggsinfo. Om du vill vara säker på att läsa en artikel med helt fullständig information bör du alltså söka rätt på ursprungsversionen på www.svd.se. Ett enkelt sätt att hitta dit är att via en sökmotor som Google söka på ”SvD Börsplus + [Bolag] och/eller [Rubrik]”.