11 frågor: vd Nikolaj Sørensen
Ett halvår efter säljstarten av Zubsolv skrev du 2014 att du var nöjd med lanseringen. Nu snart fem år senare är frågan: Hur nöjd är du med utvecklingen efter lanseringen?
– Marknaden har varit betydligt tuffare än vad vi hade räknat med före lanseringen 2013. Samtidigt är vi stolta över att ha utvecklat en egen kommersiell verksamhet i USA som säljer för knappt 500 miljoner kronor per år (2016) och som dessutom är lönsam.
Hur många patienter har ni?
– Drygt 40 000 amerikaner använder dagligen Zubsolv.
Hur stor del av marknaden är det?
– Drygt 5 procent. Det finns runt 800 000 patienter som får läkemedelsbehandling liknande Zubsolv och av dem är ungefär 70 procent sådana som har konkurrenten Suboxone, som länge har haft monopol.
Prispress?
– Generikabolagen, det finns en handfull, har sänkt priserna något på apoteken, men hittills har prissänkningarna primärt påverkat patienter utan försäkring.
Kommer inte efterfrågan på de här opioidhämmarna att minska framöver? I takt med att läkarna stänger morfinkranarna?
– Nej, inte inom överskådlig framtid. Ett beroende av opiater försvinner inte för att läkarna slutar skriva ut smärtläkemedel, tvärtom kan det leda till att fler patienter söker behandling för sitt beroende.
Trots liknelsen med en epidemi så har ni inte lyckats sälja så mycket?
– Vår försäljning 2016 var 482 miljoner kr efter tre år på marknaden. Försäljningen har vuxit varje år. Det är lägre än förväntningarna från 2013.
När du tillträdde 5 februari 2013 stängde aktien på 54,50. Nu kostar den 31 kronor, en utveckling på minus 44 procent, och det under en tid när världens läkemedelsbolag har utvecklats starkt. Vilket ansvar har du för den kursutvecklingen?
– Vi befinner oss i en patenttvist för Zubsolv i USA som pågått i flera år. Det har påverkat värdet negativt. Nu hoppas vi snart kunna lägga detta bakom oss. Och vi har, som bolag, lärt oss en läxa. Runt 2012 var man ganska ”bullish” i frågan om framtida försäljning. Nu är vi mer försiktiga i sådana uttalanden.
Vad säger ägarna om den usla kursutvecklingen?
– Ingen av oss är nöjda med hur det varit. De fem största ägarna är emellertid medvetna om att med en patenttvist så är bolaget svårvärderat.
Har det förekommit några budplaner på bolaget under dina år som vd?
– Vi har under åren haft samtal med flera bolag om olika typer av transaktioner. Men patenttvisten gör det svårt att göra en värdering och ligger lite som en våt filt över bolaget när det gäller alla typer av företagsaffärer.
2017 blir det andra året i rad när ni går med vinst. Hur ser det ut framöver?
– Som det ser ut nu ser jag ingen anledning till att vi inte skulle vara lönsamma nästa år.
Andra problem?
– Den här marknaden är ovanlig. Det finns en mörk sida. Patienterna vidaresäljer en del av recepten på gatan olagligt. Det som vanligen är en fördel, att vår medicin ger mer effekt per mg än Suboxone, är då en nackdel. Zubsolv har högre biotillgänglighet och innehåller 30 procent mindre verksam substans än konkurrenten för att nå samma effekt.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.