Affärsvärlden nr 4, 2017

Här är ett urval av innehållet i detta nummer.
Affärsvärlden nr 4, 2017 - omslag-44-700-170124_binary_6820056.png

CHEFRED: Synd bara att det är för sent

FÖRST & FRÄMST: För tidigt att fira segernInflationen är tillbaka efter sex år. Allt är inte som vanligt för den saken.

POLITIK: Vladimir Putin är en blåsfisk

FRUKOST: ”Inte sugen på klonad biff”

MAKRO: Ett skatteförslag i Trumps smak

REPORTAGE: Nu kör hanEfter två år ser doldisen ­Johan ­Forssell ut att stärka greppet om Wallen­bergarnas maktbolag.

INTERVJU: Växer så det knakarCarl Bennets favoritdirektör Fredrik Karlsson är nu inne på 20:e året som vd för kursraketen Lifco. Framgångsreceptet? ”Vi har köpt lite bolag och inte förstört dem?”

FOKUS: När räntan stigerFastigheter har varit den stora nollräntevinnaren. Vilka är sektorns vinnare – och förlorare – när räntan stiger?

AKTIEPORTFÖLJEN: Nytt aktiebyte i portföljenAktiva portföljen steg mer än börsen i förra veckan. Nu byter vi ut portföljens spel­bolag mot ett läkemedelsbolag.

AKTIER:

Tillväxtbolag värt att bevakaMedicinteknikbolaget C-Rad växer snabbt och har god lönsamhetspotential. Risken är dock för hög i nuläget. 

Rabatt på fin(sk)a gatanDet är hög tid att lämna fina gatan i Stockholm och köpa den med rabatt i Helsingfors i stället.Sponda är snart Finlands svar på Hufvud­staden. 

Medas resa är modellenLäkemedelsföretaget Moberg Pharma håller på att göra en Meda. Aktien har rusat senaste halvåret, men den har mer att ge. 

Dyra cykliska vinsterAvanzas vinst föll i fjol och riskerar att falla även i år givet de kommunicerade kostnadsökningarna. Historiskt höga värderingsmultiplar på cykliska vinster får oss att avstå från aktien. 

FÖRVALTAREN: ”Hellre Frankrike än USA”

VECKANS DATA: Glödheta internetaktierInvesterarna lockas alltmer av internetbolagens snabba tillväxt.

UPPFÖLJNING: Tre rätt av fyra

PLATINUM:

”Jag är född på skidor”Magdalena Gerger är vd för Systembolaget och samtidigt styrelseproffs. Men sin livslånga passion för skidåkning tar hon sig alltid tid till. 

”Svenska vallare håller hög klass”Perfekt balans mellan glid och fäste. Det är målsättningen för en vallachef. 

BÖRSGOLVET: ”Blir bud på Fingerprint”

Prenumeranter kan läsa artiklarna genom att trycka på länkarna.

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.