Aktiespararens triss i köpråd

Aktiespararen rekommenderar köp av Handelsbanken, Industrivärden och Bilia medan Arcam och Lundin Mining får rådet avvakta. Det framgår av tidningens augustinummer.

Aktiespararen tycker att aktiemarknaden underskattar Handelsbankens tillväxtpotential i Storbritannien. Målkursen på ett års sikt är 358 kronor.

Industrivärden bedöms som ett bra köp för konjunkturoptimisten. Med en substansrabatt på 10 procent blir målkursen 151 kronor på ett års sikt.

Bilias tillväxt kommer framför allt att ske på den svenska marknaden där marginalerna är högst. Aktiespararens målkurs på ett års sikt är 220 kronor.

Branschen för 3D-skrivare är het men högt värderad. Börsen har tagit höjd för möjligheterna men inte riskerna, anser tidningen och ger rekommendationen avvakta för Arcam.

Ett möjligt storförvärv skulle försvaga Lundin Minings finanser, skriver Aktiespararen och rekommenderar avvakta med aktien. Riktkurs 41 kronor.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.