Varsel
Allt fler varsel i USA
Jämfört med juli året innan var antalet varsel 125 procent högre (+43 procent i årstakt under juni).
Det framgår av en undersökning som gjorts av Challenger, Gray & Christmas.
Antalet varsel uppgick till 105.696 under månaden, vilket var den högsta nivån sedan september 2011. I juni uppgick nivån till 44.842.
Mer än hälften av varslen om uppsägningarna var ett resultat av neddragningar inom USA:s militär.
Under årets första sju månader uppgick antalet varsel till 393.368, vilket innebar en ökning på 34 procent i jämförelse med motsvarande period 2014. Det var den högsta totalen under januari-juli sedan 2009.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.