Alphabets vinst högre än väntat

Teknikjätten Alphabet klår analytikernas förväntningar både vad gäller omsättning och resultat.
Alphabets vinst högre än väntat - sundar-pichai-google-900
Alphabets VD Sundar Pichai. Foto: Gian Ehrenzeller/TT
Omsättningen steg 14,1% till 46,2 miljarder dollar (40,50). Utfallet kan jämföras med Factset analytikerkonsensus som låg på 42,8.

Resultat per aktie hamnade på 16,40 dollar (10,12), vilket är 45,1% bättre än förväntningarna som låg vid 11,30.

“Vi hade ett starkt kvartal som överensstämde med den bredare onlinemiljön”, säger Sundar Pichai, VD för Alphabet och Google, i en kommentar.
”Det är också ett bevis på de rejäla investeringar vi gjort i AI och annan teknik, för att leverera tjänster som människor vänder sig till för att få hjälp, i små och stora stunder.”

Youtube ökade sina intäkter från annonser till 5 miljarder dollar (3,8).

Alphabet, BUSD Q3-2020 Konsensus Förändring mot konsensus Q3-2019 Förändring
Nettoomsättning 46,2 42,8 7,9% 40,50 14,1%
Resultat per aktie, USD 16,40 11,30 45,1% 10,12 62,1%

Konsensusdata från Factset

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Nordic Bridge Fund