Avanza
Avanza uppges ha gett olika uppgifter till marknaden och myndighet gällande personuppgiftsläcka

Efter avslöjandet täppte banken omedelbart till läckan och sedan dess utreds Avanza av två svenska myndigheter.
Efter händelsen menade Avanzas VD Rickard Josefson att uppgifterna som läckts till Facebook hade raderats och aldrig använts, vilket man också upprepat i kvartalsrapporter efter händelsen. Men nu menar bankens dataskyddsombud i ett skriftligt meddelande till Integritetsskyddsmyndigheten att Facebook kunde använda informationen för profilering och få en mer detaljerad bild av hemsidebesökarna.
Facebook har alltså haft möjligheten att använda uppgifterna men det är oklart om de gjort detta. Avanza vet inte om eller i så fall i vilken omfattning detta skett. Avanzas ordförande Sven Hagströmer menar däremot att Facebook sagt att de läckta uppgifterna aldrig använts men att Avanza i kontakt med myndigheter måste ta höjd för att de muntliga uppgifterna kan vara felaktiga.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.