Emissionsguiden
Bevakning av Flat Capitals nyemission inleds

Flat Capital grundades 2013 av entreprenörsparet Nina och Sebastian Siemiatkovski. Sedan dess har bolaget köpt in sig i ett flertal heta så kallade enhörningar.
Bland namnkunniga portföljbolag ingår SpaceX, OpenAI, Klarna, Perplexity och xAI. Flat Capital noterades på First North hösten 2021, teckningskursen i IPO:n var 10 kr.
Tar in 300 Mkr
Bolaget har beslutat att ta in 298,7 Mkr genom en företrädesemission av B-aktier. Emissionskostnaderna framgår inte.
Flat Capital uppger sig ha en stark pipeline av investeringsmöjligheter. Emissionen genomförs för att snabbt kunna agera på dessa, samtidigt som bolaget nämner att de är öppna för att titta på större investeringar framöver.
Teckningskursen är satt till 16 kr per aktie, vilket innebär en rabatt på 10% (TERP) kontra tio dagars viktad genomsnittskurs innan villkoren publicerades. Det innebär samtidigt en premie på 48,7% mot Flats substansvärde per aktie (per 31/3).
Det mesta uppbokat
Emissionen är säkrad till 76,3% genom teckningstaganden om 228 Mkr. 128 Mkr kommer från befintliga aktieägare i form av Dusco, Altocumulus Investment, Frankenius Noterat, Cicero Fonder och Karolina Tham von Heidenstam. Resterande 100 Mkr kommer från Iliakos (Mathias Kamprad), Tuesday Invest (Karl-Johan Persson), William Olsson samt Sofia och Märta Schörling.
Nina och Sebastian Siemiatkovski äger sammanlagt 28,4% av kapitalet i Flat (A- och B-aktier), enligt Holdings. De avser inte nyttja sina teckningsrätter, som berättigar dem att teckna 23% av emissionen som alltså endast omfattar B-aktier.
Utspädningen för aktieägare som inte deltar i emissionen blir 23,7%, givet att erbjudandet fulltecknas.
Om emissionen övertecknas kan det bli aktuellt med en övertilldelningsemission på upp till 130 Mkr. Tilldelning i denna kommer i så fall i första hand ske till de parter som lämnat teckningsåtaganden som överstiger deras företrädesrätt.
Emissionsguiden återkommer med en ny artikel om eventuella flaggor i emissionen inom kort.
Läs även:
Sveriges rikaste står i kö när Flat Capital tar in 300 miljoner
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.