Kina
Centralbank varnar för valutapress på yuanen
Ju mer likviditet som frigörs från lägre reservkrav, desto starkare kommer förväntningarna att bli på en försvagning av valutan, då spekulanter kommer att använda pengarna till placeringar i den internationella valutamarknaden.
Kinas centralbank har sänkt reservkraven för samtliga banker vid fem tillfällen sedan februari förra året, då landets ekonomi står inför ökad motvind.
Centralbanken uppgav i månadsrapporten att ekonomin fortsatt står inför nedåtpress och att den är tungt beroende av investeringar inom fastighet och infrastruktur. Man noterade också att de totala skulderna har vuxit snabbt och att tillgångsbubblor måste motverkas.
Vidare upprepade centralbanken att man kommer att säkerställa tillräcklig likviditet i ekonomin genom att använda flera penningpolitiska verktyg och att man ska upprätthålla rimlig kredittillväxt. Dessutom nämndes risker från fastighetssektorn, kommunernas skulder samt branscher som kämpar med överkapacitet.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.