Dags att dra in mer pengar
SÄLJ
För fyra veckor sedan gick forskningsföretaget Karo Bio på pumpen. Beskedet att läkemedelsjätten Merck stoppar utvecklingen av Huddingeföretagets medicinkandidat (läkemedelssubstansen MK-6913) mot klimakteriebesvär är ett tungt bakslag.
Merckavtalet var, med vd Fredrik Lindgrens egna ord, en av bolagets “viktigaste tillgångar”.
“Vårt viktigaste samarbetsprogram är det med Merck”, som han formulerade sig i halvårsrapporten.
Karo Bio har plöjt ned en stor mängd prestige och många miljoner i samarbetet med Merck sedan det inleddes för 13 år sedan. Att projektet skulle drivas in i fortsatta studier (fas III) utgjorde fram till för en månad sedan ett av bolagets tre övergripande mål.
Brytningen med Merck illustrerar med övertydlighet de stora risker som forskningsbolagen ständigt står inför. Det handlar allt som oftast om att vinna eller försvinna.
Karo Bio-aktien föll på beskedet, men bara med cirka 15 procent till kring 6 kronor, vilket betyder att bolaget fortfarande har ett börsvärde på nära 900 miljoner kronor.
Bolaget, med ett 60-tal forskare anställda, har kostnader på i storleksordningen 150 miljoner kronor årligen vilket betyder att kassan just nu räcker till nästa sommar.
Hög tid alltså att tänka på att skaffa fram nya pengar och just den frågan är sannolikt av högsta prioritet för den nyanställde Fredrik Lindgren.
Som lockbete har bolaget en juvel i portföljen, en medicinkandidat med möjlighet att nå marknaden före 2015. Preparatet, eprotirome, ska kunna sänka halterna av det “onda” kolesterolet när standardmediciner (statiner) inte räcker till. Eprotirome har enligt tidiga studier på patienter (fas II) visat sig bita bättre än statiner i vissa fall.
Men också i det här projektet har bolaget tvingats till reträtt under sommaren. I stället för att försöka ta en liten bit av en mycket stor marknad, enligt vissa bedömare värd så mycket som 20 miljarder dollar, har bolaget bytt taktik. Nu är planen att få en större bit av en betydligt mindre kaka, att utveckla en medicin för unga patienter som lider av en ovanlig sjukdom som driver upp blodfettsvärdena. Sjukdomen kallas heterozygot familjär hyperkolesterolemin. Enligt Karo Bio kan en medicin inom området ta andelar på en marknad värd upp till 1 miljard dollar.
Nackdelen med reträtten är uppenbar – konkurrenter kan ta för sig av den stora kakan. Fördelen är att det behövs tester på färre patienter, vilket gör de kliniska proven billigare. Kostnaderna kan sluta på en tiondel av de miljardutgifter som annars är aktuella.
Bolaget har nu två vägar att skaffa kapital och driva eprotirome vidare.
* Ordna ett avtal med en läkemedelsjätte som betalar i storleksordningen 100-200 miljoner kronor och bekostar proven.
* Ta in mer pengar i en nyemission.
Ledningen prövar båda alternativen men för att inte tvingas in i förhandlingsunderläge gentemot en stor läkemedeltillverkare är det viktigt att sitta med pengar på fickan. Det gör det sannolikt att en nyemission är att vänta senast nu i vinter.
Karo Bio har under de senaste sju åren genomfört fem emissioner till trendmässigt allt lägre nivåer. Den senaste, i december 2009, gjordes till nivån 4,30 kronor. Dessförinnan, år 2007, såldes aktierna ut för 10,50 kronor och fyra år tidigare var emissionskursen 26 kronor.
Blir rabatten och utspädningen lika stor den här gången handlar det om att sälja en nytryckt aktie för två eller tre gamla, vilket torde innebära 60 till 80 miljoner nya aktier. Antag en prisrabatt i stil med den från förra hösten och den nya teckningskursen för att dra in 150 miljoner friska kronor landar kring 3 till 4 kronor.
Hittar bolaget en partner som tar eprotirome genom fas III är det bäddat för ett kraftigt kurslyft. Aktien tillhör därför daytrader-favoriterna. För andra är det dags att dra öronen åt sig. Affärsvärlden rekommenderar sälj.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.