ECB
Danske Bank: Sista ECB-sänkning i september

Därmed slopar banken sin tidigare prognos om en sänkning i juli, rapporterar sajten Investing.
Banken ser också en möjlig, men mindre sannolik, ytterligare sänkning under fjärde kvartalet när inflationstrycket lättar men osäkerheten kring ECB:s räntebana kvarstår.
ECB sänkte räntan med 25 punkter tidigare denna månad. Det följdes upp av en presskonferens med ordförande Christine Lagarde som intog en ovanligt hökaktig ton, vilket kan uppfattas som att cykeln med räntesänkningar närmar sig sitt slut eller har redan gjort det.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.