Dollar
Dollarn försvagas
På valutamarknaden försvagades dollarn något, i en rekyl efter att den amerikanska valutan nyligen stärkts i kölvattnet av ökade förväntningar på Fed-åtstramningar. I fredags ansågs jobbstatistiken ge stöd för Feds annalkande räntehöjningar och Fed-företrädaren Jeffrey Lacker fortsatte att argumentera för höjda räntor.
Den globala tillväxten ser ut att växla ned under det tredje kvartalet i år, under ledning av en försämring på tillväxtmarknaderna, bedömer Bank of America Merrill Lynch.
Spaniens BNP-tillväxt förblir dock stabil under det innevarande kvartalet, bedömer Spaniens finansminister Luis de Guindos. Frankrikes president Francois Hollande säger vidare att den franska budgeten för 2016 kommer att baseras på en förväntad BNP-tillväxt om +1,5 procent, vilket kan jämföras med +1,0 procent för 2015.
Greklands budgetintäkter i augusti överträffade målet med anledning av en stark turistsäsong och ökade revisioner inom turistsektorn, enligt statistik från finansdepartementet. Skatterevisionerna inom turistverksamhet mer än fördubblades i jämförelse med juli månad, vilket huvudsakligen förväntas öka intäkterna i september och oktober.
Prisrallyt på Sveriges bostadsmarknad kommer att fortsätta, förutspår Nordea i spåren av helgens överenskommelse över blockgränsen kring amorteringskrav.
“Hushållens finansiella situation förblir mycket gynnsam. Enligt våra beräkningar kommer hushållens totala ränteutgifter som andel av inkomsten i år att nå den lägsta nivån på 35 år. Fram tills dess att potenta makrotillsynsåtgärder genomförs kommer rallyt att fortsätta”, uppgav Andreas Wallström, chefsanalytiker vid Nordea.
Enligt SEB:s boprisindikator tog de svenska hushållens förväntningar på bostadspriserna ett jättekliv och noterade en ny rekordnivå vid 72 i september, mot 67 i augusti.
Under helgen var det G20-konferens i Turkiet, med fokus på den senaste tidens oro över utvecklingen i den kinesiska ekonomin. Medlemmarna förnyade under mötet även sina löften om att inte vidta valutadevalveringar för att stödja exporten.
Zhou Xiaochuan, ordförande för Kinas centralbank, sade under konferensen att yuanens växelkurs stabiliseras, att det inte finns någon grund för en långsiktig yuandepreciering och att korrigeringen i den kinesiska aktiemarknaden snart är klar.
Under samma konferens sade även Kinas finansminister Lou Jiwei att Kinas ekonomi har inträtt det ‘nya normala’ med en förväntad tillväxt på omkring 7 procent under fyra till fem år.
Den kinesiska statistikbyrån reviderade samtidigt ned utfallet för landets BNP-tillväxt 2014 med 0,1 procentenhet, till 7,3 procent, och flaggat för att en ytterligare nedrevidering kan komma.
Kinas valutareserv föll med 93,9 miljarder dollar under augusti månad och uppgick därmed till 3,56 biljoner dollar vid utgången av månaden. Nedgången kom efter att centralbanken sålt dollar för att ge stöd till den inhemska valutan yuanen, efter att den största devalveringen på två årtionden skapat spekulation om ytterligare yuanförsvagningar.
Statistik under morgonen visade att den tyska industriproduktionen steg med 0,7 procent i månadstakt, mot väntade +1,0 procent. Emellertid reviderades utfallet för juni upp något.
“Sammantaget är industrin kvar på en något positiv kurs”, kommenterade det tyska ekonomidepartementet.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.