Electrolux
Electrolux varnar för kraftig corona-påverkan

Det framgår av ett pressmeddelande på söndagskvällen.
De finansiella riskerna är relaterade till störningar i leveranskedjan, motåtgärder som vidtas av regeringar och förändrat konsumentbeteende, skriver bolaget.
Osäkerheten kring utbrottet av coronaviruset innebär nu att de utsikter som tidigare angetts inte längre gäller, och Electrolux kommer att ge uppdaterade utsikter i kvartalsrapporten för det första kvartalet 2020 som publiceras den 7 maj.
“Till följd av den föränderliga situationen är det för tillfället inte möjligt att förutse varaktigheten eller omfattningen av hälsokrisen och därför inte den fulla potentiella inverka”, skriver bolaget.
Bolaget köper in stora mängder färdiga produkter och komponenter till alla sina affärsområdenen från Kina. Det har orsakat förseningar i leveranser, högre logistikkostnader samt något lägre efterfrågan i Östasien under det första kvartalet. Electrolux väntar inte några väsentliga effekter enbart från detta framöver.
I Italien har Electrolux konsumentverksamhet fem tillverkningsenheter som står för cirka en fjärdedel av produktionsvolymen i Europa och omkring 10 procent globalt. Electrolux köper även in komponenter till fabriker i Europa, men även andra delar av världen från leverantörer i norra Italien, vilket innebär att det kan uppstå störningar i leveranskedjan till följd av tillfälligt begränsad industriell aktivitet i regionen, skriver bolaget.
Med hänsyn till de restriktioner som nu införs i manga länder är det nu “mycket sannolikt att den globala spridningen av coronaviruset kommer att ha negativa effekter på efterfrågesidan”, heter det.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.