Finansinspektionen
FI: Räntorna pressar hushållen men många har marginaler

“Trots att allt fler får betala alltmer för sina bolån kan vi se att nya bolånetagare generellt sett har goda marginaler. Men hög inflation och höga räntor pressar samtidigt bolånetagarna. Det tvingar många att dra ner på sin konsumtion och sitt sparande, säger generaldirektör Daniel Barr.
I snitt lägger de svenska hushållen 12% av sin disponibla inkomst på räntebetalningar. FI spår att den nivån kan öka till närmare 16 procent, givet de nuvarande prognoserna.
Myndigheten pekar också på att man historiskt vidtagit flera åtgärder för att dämpa skulderna, exempelvis amorteringskrav och bolånetak.
FI har också skapat en ventil för hushåll som är under finansiell press och behöver möjlighet att slippa amortera. Från september förra året till slutet av februari i år har ungefär 15 000 bolånekunder fått ett tillfälligt undantag från amorteringskravet.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.