Fingerprint Cards
Fingerprint tror på bättre rörelseresultat
Rörelseresultatet var 65 miljoner kronor (-45) i det andra kvartalet.
När det gäller försäljningen spår Fingerprint Cards att den landar på 860 miljoner kronor i det tredje kvartalet.
“Skälet till detta är det allt större intresset från marknaden att integrera touchsensorer och bolagets starka produktportfölj”, skriver bolaget.
Fingerprint Cards förutser i nuläget inget ytterligare externt kapitalbehov “trots den kraftiga volymökningen som väntas under återstoden av året”.
Andra kvartalets kassaflöde uppgick till från 50 miljoner kronor (-36).
Fingerprint Cards höjer i dagens delårsrapport även prognosen för intäkterna under 2015 till 2,5 miljarder kronor.
Den tidigare prognosen från juni var att nå intäkter på drygt 2,2 miljarder kronor 2015.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.