Fitch sänker utsikterna för Swedbanks kreditbetyg

Kreditvärderingsinstitutet Fitch står fast vid det långfristiga kreditbetyget AA- för Swedbank men har satt det under bevakning för en möjlig nedgradering ("watch negative"), från tidigare stabila utsikter.
Fitch sänker utsikterna för Swedbanks kreditbetyg - swedbank-700_binary_6953121.jpg

Sänkningen av utsikterna är kopplade till anklagelserna om bankens inblandning i penningtvätt i Baltikum och de möjliga konsekvenserna av detta, enligt meddelandet från Fitch.

Även Standard & Poors och Moody’s har sänkt utsikterna för sina kreditbetyg.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.