Oriflame
Fjärde AP-fonden accepterar Oriflame-bud
Det framgår av ett pressmeddelande.
“Bolaget är sedan en tid tillbaka i en anpassningsfas där man har att hantera utmaningar på stora marknader såsom Kina, Indonesien och Vietnam”, skriver fonden i pressmeddelandet.
Vidare konstaterar Fjärde AP-fonden att trots stor tilltro till bolaget och ledningens förmåga att hantera dessa utmaningar är utkomsten osäker och att aktiemarknaden som helhet har haft svårt att applicera ett längre tidsperspektiv på Oriflame.
“I skenet av denna osäkerhet har AP4 gjort bedömningen att budet på kort sikt är på en bra nivå”, heter det.
Budet är på 227 kronor per aktie.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.