Ford
Ford återkallar 1,4 miljoner bilar
Bland de återkallade bilarna finns 1,1 miljoner stadsjeepar som har ett elektriskt fel som kan få servostyrningen att plötsligt sluta fungera.
2014 har sett ovanligt många återkallningar inom bilindustrin. Hittills i år är siffran 22,7 miljoner fordon i USA, vilket är fler än de 20,9 miljoner som återkallades under hela 2013. Rekordåret är 1999 då 55,6 miljoner fordon återkallades.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.