Förlorarna i boprisracet

Bostadspriserna ökade kraftigt under fjolåret. Men det finns några få undantag.

Enligt siffror från Mäklarstatistik steg priserna på svenska villor och bostadsrätter med 9 procent i snitt under fjolåret.  Men det finns undantag.

Som exempel föll villapriserna i Laholms kommun med 11 procent under 2014. I närliggande Helsingborg och Ängelholms kommun sjönk priserna på bostadsrätter med 4 respektive 5 procent.

Nedan syns de kommuner där bostadspriserna har stått still eller fallit under fjolåret.

Bostadsrätter

Kommun Prisförändring i %
Ängelholm -5
Helsingborg -4

Villor

Kommun Prisförändring i %
Laholm -11
Eslöv -8
Höganäs -5
Nacka -1
Uddevalla -1
Ystad -1
Alingsås 0
Falköping 0
Strängnäs 0
Trelleborg 0

 

Källa: Mäklarstatistik

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.