Försäkringsbolag kämpar för att hitta attraktiva investeringar

I en nyligen publicerad undersökning med titeln ”Too Much Capital, Too Little Return” konstaterar Goldman Sachs att försäkringsbolag har svårt att identifiera attraktiva investeringar.

I studien har investerings- och finanschefer i världens största sak- och livförsäkringsbolag tillfrågats.

De tillfrågade institutionerna har inte haft en så negativ syn på marknaden sedan den årliga undersökningen inleddes för fyra år sedan. En kapitalmarknad med negativa räntor, små skillnader i köp- och säljkurser och generellt höga priser på värdepapper ligger bakom.

Det är något som får försäkringsbolagen att söka investeringar på nya marknader och försöka se nya möjligheter att få avkastning på sitt kapital. Det gör också att ett av tre försäkringsbolag har för avsikt att öka den genomsnittliga risken i sin portfölj.

Överlag uppges bolagen ha en syn där aktier kommer att överprestera jämfört med företagsobligationer, dessutom framgår det att fokus kommer att ligga på att hitta möjligheter i icke-noterade och mindre likvida tillgångar.

Sett till riskvilja bedömdes amerikanska bolag som de som var villiga att acceptera minst risk medan europeiska och asiatiska bolag överlag hade en större riskvilja.

Europeiska bolag uppger att de över de senaste åren ökat portföljrisken medan bolag i framför allt östra Asien bedömer att risken kommer ökas både genom ytterligare köp av aktier och kredittillgångar.

Den risk försäkringsbolagen, oavsett nationalitet eller marknad, identifierade som den största var den amerikanska tillväxten. Man ser även att dollarn kommer att fortsätta sin återhämtning både på grund av en starkare amerikansk ekonomi och räntor som förr eller senare kommer att höjas.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.