”Hajarna sneglar på Orkla”

Inte nog med att sommaren vägrar att komma fram, första juniveckan på börsen var inte heller någon höjdare:

– Den här veckan var ganska trött. Upp med en halv procent, för att sedan falla nästan lika mycket dagen därpå och så lite drag i ett par obskyra it-bolag. Känns nästan som att man borde ta semester nu och komma tillbaka till rapportsäsongen igen, säger en sidenslips som är “mest bitter över vädret” och önskar att han vore någon annanstans.

NORSK MUNSBIT: Dag J. Opedals Orkla sägs vara ett hett byte för finanshajarna.

En annan av de välklädda beklagar sig förvisso också över vädret, men klagar inte på börsen:

– Näh, det går rykten överallt och i varenda viktig korridor i stan räknas det, däremot är den dagliga aktiviteten låg och det är förvisso jobbigt, men bara för OMX. Det bolaget borde för övrigt slaktas och styckas i två delar, en börsdel som borde skuldsättas och sedan säljas till London och en teknologidel som borde kapitaliseras upp och särnoteras. Om det sker belönas ju börsen med ett nytt bolag, så då har de själva löst problemen med de uteblivna noteringarna, skrattar finansmannen.

Annars pratas det en del om Volvo. Golvet hade äran att springa på en riktig höjdare:

– Volvo är skogsbilligt. Dra bort nettokassan som finns när året är slut och varje omsättningskrona handlas till 40 öre. Hög utdelning och ett slaktvärde som ligger på 400 spänn, bättre kan det inte bli. Jag fattar inte varför alla alltid hyllar Scania, Volvo borde kunna ha lika höga marginaler och då blir det riktigt kul. Men egentligen spelar det ingen roll om marginalerna sjunker ner till 6 procent, stocken är billig ändå, säger höjdaren.

Den beskrivningen fick till och med Golvet att skaka och vi var tvungna att höra med några andra initierade:

– Nja, jag tror det när jag ser det. Volvo har en förmåga att alltid hyllas i högkonjunktur, sedan faller konjunkturen och marginalerna med den. Det intressanta är ju inte vad marginalen är i dag, utan hur den ser ut i nästa lågkonjunktur, säger en av landets skickligaste placerare som dock tillägger att “kassan är en extra bonus och genom att de delar ut den kan aktien klara sig ett bra tag till”.

En tredje placerare tror på en “ny resa ner till 280 spänn, då är det läge att tanka…”

De som letar efter billiga aktier bland de lite mindre bolagen, har det extra tufft i dessa dagar. Merparten av bolagen har dragit och värderingen är märkligt nog högre än bland de flesta av storbolagen:

– Det de flesta snackar om är trion Alfa Laval, Höganäs och Cardo. Kvalitetsbolag med hyfsade utdelningar, även om Cardo numera är mer av en turn around-kandidat, säger en vattenkammad, som tror att “trion kan stiga 5-10 procent till jul och det är inte fy skam i dagens ränteläge”.

De stora hajarna letar efter ännu större saker. Och med tanke på att det börjar bli ont om objekt blir det kanske fler som går utomlands à la Gardell i finska Metso. Golvet snappade upp att “flera tunga svenskar såväl som utländska hedgefonder” har börjat snegla på norska jättekonglomeratet Orkla:

– Det jag hör är att ett gäng tittat på det och funnit det intressant. Det handlar om att hoppa in i aktien och sedan få till stånd en rejäl styckning av hela koncernen. Kanske genom särnotering av vissa verksamheter, men troligast genom att sälja delarna till högstbjudande, säger en mycket bra källa.

Och Golvet säger: Ingen rök utan eld…

Pssst! För två veckor sedan skrev vi att det snackades om bud på Intentia. I förra veckan kom det och det fick kursen att gå i taket…

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Curasight