Finansinspektionen
Han blir vikarierande FI-chef
Regeringen har även beslutat att anställa den avgående generaldirektören Martin Andersson i Regeringskansliet. Placeringen gäller från den 16 april till den 15 oktober 2015. Martin Andersson kommer att vara placerad i Finansdepartementet.
Martin Noréus har arbetat på Finansinspektionen sedan 2009 och har under det senaste året varit biträdande generaldirektör. Innan dess har han bland annat arbetat på avdelningen för finansiell stabilitet på Riksbanken.
Martin Noréus övertog Martin Anderssons arbetsuppgifter i samband med att Andersson i förra veckan begärde entledigande från tjänsten som generaldirektör och chef för Finansinspektionen, meddelades det då.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.