Sommar i P1
Här är näringslivsprofilerna som sommarpratar

Sommar, sommar, sommar! När Sommar i P1 återvänder till etern ljuder den välbekanta signaturmelodin över ett soligt Sverige. Under årets ljusaste månader får lyssnarna ta del av egenberättade livshistorier från personer i allmänhetens öga – från artister och forskare till politiker och företagsledare. För den som är särskilt intresserad av ekonomi bjuder årets sommarprat på flera höjdpunkter.
Erik Thedéen – Riksbankschef (26 juni)
Som chef för Sveriges Riksbank har Thedéen en central roll i svensk penningpolitik och finansiell stabilitet. I sitt sommarprat ska han prata om hur det är att vara riksbankschef i ett skakigt omvärldsläge.
“Mitt Sommar ger en inblick i räntebeslut och säkerhetspolitik. Om hur ukrainarna har löst betalningar i krig och hur den nya administrationen i USA har fått mig och mina europeiska kollegor att tänka på scenarier som jag tidigare trott varit otänkbara”, säger Thedéen i ett pressmeddelande.

Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio
Bo Ekman – Näringslivsprofil, grundare av Tällberg Foundation (5 augusti)
Har arbetat med ledarskap, hållbar utveckling och globala framtidsfrågor i näringslivet.
“Mitt program kommer att handla om hur i hela världen vi kan leva tillsammans, vi människor och vi med naturen”, säger Bo Ekman i ett pressmeddelande.

Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio
Margrethe Vestager – Före detta EU-kommissionär för konkurrens (1 augusti)
Känd för sitt arbete med att reglera stora techbolag och främja konkurrens inom EU:s inre marknad. Har fått smeknamnet “Silicon Valleys största skräck”.
“Mitt Sommar handlar om huruvida teknologin ska tjäna oss människor, eller om vi ska tjäna teknologin och dess ägare”, säger Vestager i ett pressmeddelande.

Foto: Lina Arvidsson
Carl Folke – Forskare i miljö och hållbarhet (25 juli)
Internationellt erkänd för sitt arbete med hållbarhetsfrågor och kopplingen mellan ekologi och ekonomi.
“Vi står inför ett paradigmskifte. Mitt Sommar handlar inte om planetens undergång, utan om självklara samband för utveckling, framsteg, och – ja faktiskt, en ljus framtid!”, säger Folke i ett pressmeddelande.
Anders Eriksson – Lyssnarnas Sommarvärd, entreprenör (23 juli)
Grundare av reseföretaget Rosa Bussarna, med en lång karriär inom äventyrsresor och företagande.
“I hela mitt liv har jag jagat ögonblicken då man känner sig som mest levande. Jag kommer att berätta om de äventyr det lett till”, säger Anders Eriksson i ett pressmeddelande.

Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.