Här är världens dyraste stad
Enligt konsultföretaget Mercers årliga “Cost of Living”-översikt är Luanda i Angola världens dyraste stad för en anställd som är baserad utomlands.
Därefter kommer välkända finanscentra som Hongkong (2), Zürich (3), Singapore (4) och Genève (5). Övriga på topp 10-listan är Shanghai (6), Beijing (7), Seoul (8), Bern (9) och Tchads huvudstad N’Djamena (10).
Billigast i världen att leva i för en utlandsanställd är Bishkek i Kirgizistan.
Mercer har undersökt över 200 städer världen över. För att få fram listan har konsultfirman mätt kostnaden för mer än 200 utgifter, som hyror, transporter, livsmedel, kläder och nöjen. Priserna har sedan benchmarkats mot New York, skriver The Guardian.
Konsulterna ECA International har en annan afrikansk stad som världens dyraste, nämligen Juba i Sydsudan. Här kommer Luanda på andraplats, följd av Zürich.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.