Hotellrum med dyster utsikt

Börsens enda hotellföretag drabbas av nya problem. Risken är stor att utvecklingen blir sämre innan den blir bättre.

Om någon månad eller två får hotellkedjan Rezidor enligt planerna sällskap av konkurrenten Scandic på börsen. Riskkapitalbolaget EQT:s utförsäljning blir därmed ett välkommet jämförelseobjekt för den annars ovanliga börsfågeln Rezidor.

Med huvudkontoret i Bryssel, bolaget baserat i Sverige och aktierna handlade på Stockholmsbörsen, en amerikansk hälftenägare, en öster­rikisk vd samt verksamheten utspridd över fyra kontinenter är det inte lätt att få grepp om den hotellkedja som för ett decennium sedan var en del av flygbolaget SAS.

På senare år har Rezidor fjärmat sig från rollen som hotelloperatör i Norden och övriga Västeuropa och gjort sig ett namn som ett av världens mest snabbväxande hotellföretag, med särskild inriktning på omogna marknader i Östeuropa, Ryssland och de afrikanska länderna söder om Sahara.

Men nu har bilden av ett framgångsrikt expansivt företag, med de tre olika varumärkena Radisson Blu, Park Inn samt det nya lyxvarumärket Quorvus, fått sig en knäck.

För det första växer bolaget inte längre. Tvärtom. Fler hotell stänger än vad som öppnar. Hotellportföljen, antalet hotell som drivs eller som bolaget har tecknat kontrakt på och har i pipeline, föll under tolvmånadersperioden fram till halvårsskiftet. Nedgången var visserligen marginell, minus ett (1) hotell till 433, men när den fallande trenden under rullande tolvmånadersintervall har hållit i sig i ett år är det en faktor som är värd att uppmärksamma.

Också intäkterna föll under det senaste kvartalet om än marginellt. För det andra har bolagets investeringar i flera nya länder utvecklats till en mardröm. Listan på de länder där bolaget har verksamhet utgör delvis en provkarta på det elände som drabbar världen just nu. Fyra hotell i Ukraina varav ett i det ockuperade Krim och ett annat i det krigsdrabbade Donetsk tynger bolaget. Efterfrågan på rum i bolagets över 25 hotell i Ryssland, varav sju enbart i Moskva, faller också. Här gör bolaget förluster.

Och affärerna i eboladrabbade Västafrika stagnerar samtidigt. Bolagets planer från 2009 på att öppna tre hotell enbart i Nigeria har tonats ned. Nu har bolaget ett hotell i Nigerias största stad Lagos. Inte heller planerna på att öppna hotell i Guineas huvudstad Conakry följer planerna. Enligt dessa skulle hotellet öppnas i år, men efterfrågan från utländska affärsresenärer lär vara begränsat.

Hotellet i Freetown i Sierra Leone har inte heller lätt att hitta rätt målgrupp och vad som händer med Rezidors planer på att öppna hotell i andra västafrikanska städer som Dakar i Senegal, Bamako i Mali, Accra i Ghana och Nigerias huvudstad Abuja återstår att se. För att ytterligare komplicera bilden har företaget hotell i en rad städer i Mellanöstern, bland annat i Libanon och i det härjade Libyen.

Exponeringen mot oroliga marknader växer dessutom ytterligare den kommande tiden – under åren fram till 2018 planerar bolaget att öppna drygt 17 000 rum i länder som Turkiet, Saudiarabien, Algeriet, Nigeria och just Ryssland. Tillskottet i dessa fem länder, som kallas ”fokusländer för framtida projekt”, utgör 89 procent av de rum som tillkommer.

Bolagsledningen anser att företaget har verksamheten utspridd i så många länder, cirka 70, att lönsamhetsproblem i enstaka länder inte märks. Ett problem är att bolaget inte har verksamhet i viktiga, men politiskt mer lugna, ekonomiska centrum i USA och i länderna i Fjärran Östern. De marknaderna kan bolaget inte expandera in i eftersom den 51 procentiga huvudägaren, rese- och hotellföretaget Carlson, har reserverat dem för egen räkning.

Dessutom anser Rezidors ledning att de inte tar stora ekonomiska risker eftersom företaget inte investerar i enskilda fastigheter utan enbart tecknar avtal med lokala hotelledningar som sedan själva står för kontrakt med hotellfastigheter och personal. Helt riskfri är emellertid inte expansionen. För att underlätta finansieringen av nya hotell i Afrika har Rezidor enligt årsredovisningen ett minoritetsägande i ett finansieringsföretag som garanterar hotellen i bland annat Freetown, Sierra Leone. Rezidors andel av åtagandet är 30 miljoner kronor, men kan växa till 70 miljoner.

Hotellkedjan drabbades hårt av nedgången i ekonomin efter finanskrisen. Fyra förlustår i rad under åren 2009–2012 tär på det förtroende som den nye vd:n från januari förra året, österrikaren Wolfgang M Neumann, försöker bygga upp.

Bolaget initierade redan 2011 en affärsplan som går ut på att öka lönsamheten. Enligt planerna ska bolaget senast nästa år nå tillbaka till den lönsamhet som Rezidor uppvisade under de goda åren mellan 2006 och 2008. Målet är att nå upp till mellan 10 och 12 procents rörelsemarginal före skatt, finansiella poster och avskrivningar, sett över en konjunkturcykel.

Sedan 2011, när rörelsemarginalen var cirka 4 procent, har bolaget stadigt nått högre marginaler och landade på 8,8 procent i fjol. Också under det traditionellt svaga första­kvartalet i år förbättrades rörelsemarginalen, men under andra kvartalet i år skedde ett trendbrott – marginalen försämrades jämfört med hur det såg ut motsvarande kvartal 2013, och under hela det första halvåret föll rörelsemarginalen från 7 till 6,6 procent. Problemen i Ryssland, liksom ett svagare Norge och en starkare euro förklarar enligt ledningen problemen.

Rezidor har länge varit en favoritaktie för Affärsvärlden och den som följt vårt råd förra hösten kunde sälja med 25 procents avans några månader senare. I takt med att krisen i Ryssland och Ukraina har eskalerat har kursen emellertid backat så att den nu är tillbaka på nivåer strax över dem som var aktuella förra hösten.

Köpläge igen? Vi tror inte det. Tillväxten har fått sig en knäck. Dessutom vill vi gärna se att lönsamheten inte har drabbats på längre sikt innan vi vågar rekommendera aktien igen. Vi sänker prognoserna för både 2014 och 2015. Bolagets vd tycks redan ha dragit konsekvenserna av motgångarna och har under 2014 helt upphört med de aktieförvärv som han regelbundet gjorde efter varje kvartalsrapport under fjolåret.

Ett p/e-tal för nästa år på 24 lockar inte, varför vi byter fot till en säljrekommendation. Det kommer lägre nivåer där aktien kan köpas tillbaka.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.