Humana ökar både omsättning och vinst

Vård- och omsorgsbolaget Humana ökade omsättningen och vinsten i det andra kvartalet.
Humana ökar både omsättning och vinst - HUMANA
Foto: Linus Sundahl-Djerf / SvD / TT

Omsättningen steg 7,5% till 2 410 miljoner kronor (2 241). Den organiska försäljningstillväxten var 2,2%.

“Även om oroligheterna inom Personlig assistans har haft en direkt negativ resultatpåverkan står sig Humana som koncern starkt, vi växer organiskt, och förbättrar lönsamheten markant och stärker kassaflödet”, skriver bolagets VD Johanna Rastad.

Rörelseresultatet blev 89 miljoner kronor (65), med en rörelsemarginal på 3,7% (2,9).

Justerat rörelseresultat blev 77 miljoner kronor (65), med en justerad rörelsemarginal på 3,2% (2,9).

“Ökningen i det justerade rörelseresultatet i kvartalet och för halvårsperioden förklaras främst av prisökningar inom främst Individ och familj och Finland”, skriver bolaget.

Resultatet efter skatt blev 38 miljoner kronor (18), vilket är mer än en fördubbling mot i fjol. Resultat per aktie hamnade på 0,80 kronor (0,37).

Det operativa kassaflödet uppgick till 411 miljoner kronor (237).

Humana, Mkr Q2-2023 Q2-2022 Förändring
Nettoomsättning 2 410 2 241 7,5%
Organisk försäljningstillväxt,% 2,2
Rörelseresultat 89 65 36,9%
Rörelsemarginal 3,7% 2,9%
Rörelseresultat, justerat 77 65 18,5%
Rörelsemarginal, justerad 3,2% 2,9%
Nettoresultat 38 18 111,1%
Resultat per aktie, kronor 0,80 0,37 116,2%
Operativt kassaflöde 411 237 73,4%
Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.