Källor: Apple planerar AI-drivna glasögon till 2026 – skrotar smartklocka med kamera

Teknikjätten Apple siktar på att lansera smarta glasögon mot slutet av 2026 som en del av sin satsning på AI-baserade produkter, rapporterar Bloomberg News med hänvisning till källor. Samtidigt har bolaget lagt ned planerna på en smartklocka med inbyggd kamera.
Källor: Apple planerar AI-drivna glasögon till 2026 – skrotar smartklocka med kamera - APTOPIX Apple Event
Foto: AP

Enligt källor med insyn intensifieras nu arbetet med glasögonen, som blir ett direkt svar på Metas Ray-Ban-modell. Storskalig prototypframställning väntas starta vid årets slut hos leverantörer utomlands. Glasögonen ska enligt uppgifterna utrustas med kamera, mikrofon och högtalare, och integreras med Siri för röststyrning.

Läs mer:

Apple-partnern Foxconn satsar 1,5 miljarder dollar i Indien – skiftar produktion från Kina

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Titania