Kina går om USA som världens största oljeimportör

Kina gick i april om USA som världens största importör av råolja. Data från Kina visar att inköpen av råolja från utlandet nådde en ny högstanivå på 7,4 miljoner fat per dag i april.

Det motsvarar i runda slängar ett av var 13:e fat olja som konsumeras globalt, skriver Financial Times.

USA:s import uppgick under samma period till 7,2 miljoner fat per dag. Utvecklingen visar tydligt vilken påverkan skifferoljan har haft i USA och minskat landets beroende av importerad olja. Det tycks även ge indikationer om att Kinas efterfrågan inte mattats trots en ekonomi som tappat fart.

Kinas import förväntas dock inte vara större än USA:s på en mer bestående basis förrän under andra halvåret i år.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.