Klädföretag: Små kläder måste ut

Börsens små klädföretag, Fjällräven, Peak Performance och NewWave, måste expandera utomlands. New Wave-aktien ser ut att varaden mest spännande av de tre.

Börsens små klädföretag har gemensamma problem: den svenskahemmamarknaden är för liten för organisk tillväxt i stor skalaoch bolagen själva är för små för att effektivt kunna expanderautomlands. Men utlandsexpansion är nödvändig för att bolagen skaväxa och aktierna vara en intressant placering.

Peak Performance, som främst har specialiserat sig påsportkläder, omsatte 300 miljoner kronor förra året. Bolaget harinvesterat mycket i sitt varumärke, men utlandssatsningen blevsvårare än förväntat. Bolaget förlorade under förra året över 11miljoner kronor i sin utlandsverksamhet.

Konkurrensen, både i Sverige och utomlands, är mördande ochmodesvängningarna nyckfulla. Peaks produkter är dessutom dyraoch betraktas inte längre som inne. Förödande för ettvarumärkesföretag.

I början av mars presenterade det danska klädföretaget Carli Gry,med bland annat varumärkena Cottonfield och Jackpot, ett bud påsamtliga aktier i bolaget. Det kan vara räddningen för Peak.Carli Gry är inriktat på fritidskläder och har framgångsriktetablerat sig på ett flertal marknader i Europa.Marknadsandelarna på respektive marknad är inte särskilt stora,men effektiv logistik har gjort bolaget mycket lönsamt. Bolagetredovisade en vinstmarginal före skatt på imponerande 15,4procent förra året.

Peaks sortiment kompletterar Carli Grys. Med Carli Grysförsäljnings-, inköps- och marknadsorganisationer kan Peakssortiment föras ut till fler marknader. Men prisnivån på Peaksprodukter måste nog sänkas för att få upp volymen. Carli Grysaktiekurs har mer än trefaldigats sedan introduktionen påKöpenhamnsbörsen våren 1996. Peak, som noterades på hösten sammaår, har inte haft en lika rolig utveckling. Introduktionskursenvar 135 kronor, när Carli Grys bud kom låg kursen på 125 kronor.

Kursen på Carli Gry-aktien har gått upp med över 30 procentefter budet, som även innehåller ett attraktivt aktie-alternativ,fyra Peak-aktier ger en Carli Gry-aktie. En Peak-aktie värderasalltså nu till cirka 155 kronor. Carli Gry avser att noterasäven på Stockholmsbörsen. Men förväntningarna på fortsattaframgångar är nu höga.

Fjällrävens produkter är inte lika trendiga som Peaks. Menprodukterna är uppskattade bland dem som använder dem till detde är avsedda för; aktiviteter i naturen, inte som mode- ochstatuskläder i storstäder.

VILL FÅ BORT SIN STÄMPELI fjol omsattes 200 miljoner kronor och vinstmarginalen blev 3,5procent, inget att skryta med direkt, men verksamheten ger trotsallt ett överskott, vilket den inte alltid har gjort. Bolagetsstörsta marknad är Tyskland, men i övrigt är det inte mycketbevänt med utlandsexpansionen. Endast 13 procent avförsäljningen kommer från andra länder än Tyskland och denordiska.

Fjällräven försöker få bort sin tråkighetsstämpel genom attstärka varumärket och nå en yngre kundkrets. Det öka-ndeintresset för natur och utomhusaktiviteter borde gynnaFjällräven kan tyckas. Men i stället har det nyvaknadenaturintresset lockat nya aktörer till marknaden ochkonkurrensen har hårdnat.

Även Fjällräven skulle förmodligen må bra av att ingå i enstörre konstellation. Men grundaren Åke Nordin, som äger 52procent av kapitalet och 76 procent av rösterna, tycks intevilja minska familjens inflytande.

Frånvaro av resurser för en aggressiv tillväxtstrategi, ökadkonkurrens och den låsta ägarsituationen gör att både bolagetoch aktien är trista. Man kan fråga sig varför bolaget ärnoterat överhuvudtaget.

New Wave skiljer sig från de andra två på flera sätt. Bolagetägnar sig åt en ännu så länge framgångsrik utlandsexpansion. Menframför allt verkar New Wave på ett helt annan segment avmarknaden. Huvudparten av bolagets omsättning, som förra åretvar drygt 350 miljoner kronor, kommer från profilkläder, detvill säga kläder till företag och organisationer som förses medfirmanamn eller logotyper. Resten är kläder med varumärken somCraft, Compass och New Wave som via återförsäljare går tilldetaljhandeln.

AMBITIÖST MÅLNew Wave satsar alltså på kraftig expansion. De senaste fem årenhar omsättningen vuxit med i snitt 36 procent per år. För ettpar veckor sedan förvärvades Hefagruppen, verksam inomprofilkläder och skor. Efter förvärvet väntas New Wave nå enomsättning på 720 miljoner kronor på årsbasis.

New Wave har det ambitiösa målet att bli störst i Europa påprofilkläder. Den europeiska marknaden är outvecklad ochpotentialen stor.

Bolagets utlandsverksamhet är ännu så länge ganska liten. 16procent av fjolårets omsättning kom från länder utanför Norden.Men expansionen fortsätter till andra marknader och Hefagruppenger ett starkare fotfäste i Tyskland. Vinstmarginalen före skattblev sex procent i fjol, men utlandsetableringarna medför attkassaflödet blir negativt ännu ett par år. New Wavestillväxtstrategi och position inom ett expanderande segment göratt aktien är den mest intressanta av börsens mindre klädbolag.

BILDTEXT: Peak Performance, Fjällräven och New Wave måste ge sigut i kylan och etablera sig utomlands för att kunna växa ochaktien ska bli en intressant placering.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.