Maud Olofsson gör helt om pengar till SAS

Näringsminister Maud Olofsson gör en helomvändning när det gäller att stötta SAS med friska pengar. För två månader sedan sade hon blankt nej.

Beskedet att flygbolaget SAS gör en emission och får stöd av den svenska staten kanske inte är så förvånande för den som följer politiken dagligdags. I de sammanhangen är kompromisser och ändrade inriktningar vardag.

På tisdagen kom ännu en kursändring.

Så sent som i december 2009 hette det från Maud Olofsson att den svenska staten inte har för avsikt att ge några ytterligare pengar till SAS.

Det uttalade näringsministern till SAS interntidning Stories, som citerades av nyhetsbyrån Direkt.

– Jag tror inte att skattebetalarna är beredda att skjuta till mer pengar till SAS nu. Men regeringen tror på Core SAS och därför gav vi ekonomiskt tillskott genom nyemissionen. Staten äger delar av SAS, men vi äger inte fordonsindustri som också är i kris. Det är skillnaden i ägarstrukturen som skiljer vårt agerande i de två branscherna, säger Maud Olofsson i intervjun i december enligt Direkt.

Se referat av intervjun här på afv.se.

Näringsministern är i intervjun mycket klar över att medborgarnas skattepengar inte kan investeras hur länge som helst i ett olönsamt företag.

– Redan innan vi tillträdde sa vi att flyget inte tillhör någon kärnverksamhet som den svenska staten ska ägna sig åt. Men den globala finanskrisen och vikande efterfrågan har ändrat agendan. Nu är ökad lönsamhet viktigast för att SAS ska överleva. Core SAS är vägen dit och vi ger bolaget vårt fulla stöd, sade Maud Olofsson.

Den svenska staten är SAS enskilt största ägare med en andel på drygt 21 procent och deltog med 1,2 miljarder kronor i SAS nyemission 2009 på totalt 6 miljarder kronor.

Nu garanterar näringsministern att staten ställer upp med 1,07 miljarder kronor av totalt 5 miljarder:

Hon säger i en försiktig kommentar på tisdagen att när bolag, anställda, kreditgivare och ägare tillsammans bidrar ”kan” SAS bli ett konkurrenskraftigt bolag.

Enligt Olofsson är regeringens bedömning att företagsledningens affärsplan ”är en förutsättning för att skapa ett konkurrenskraftigt SAS och ge svenska skattebetalare en marknadsmässig avkastning på det investerade kapitalet”.

Det heter vidare att:

– Deltagande föreslås ske i den utsträckning som krävs för att bibehålla statens nuvarande ägarandel om 21,4 procent.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.