Metaller: Svagt nedåt på starkare dollar
starkare dollar.
I marknadens fokus finns också den senaste kinesiska handelsstatistiken.
USA-dollarn är fortsatt starkare i spåren av fredagens sysselsättningsrapport som lett till ökad spekulation om att Federal Reserves väntade räntehöjning rycker allt närmare.
Kina hade ett oväntat stort överskott i handelsbalansen i november, men det berodde på sjunkande import. Exporten växte mindre än väntat, enligt statistiken som därmed sammantaget indikerar minskad
handelsaktivitet.
Statistiken visade också att Kina ökat sin import av koppar i november till 420.000 ton, upp från 390.000 ton i oktober.
Importsiffrorna för järnmalm visade en stor nedgång i november från oktober.
Från Kina kommer också uppgifter om att landet kan komma att sätta tillväxtmålet 7-7,2 procent för nästa år. Det har vice chefen för China Economic Monitoring and Analysis Center på Kinas statistikbyrå uppgett enligt Bloomberg News. Under 2014 låg målet på 7,5 procent.
Industriproduktionssiffror från Europas draglok, Tyskland, kom också något svagare än väntad för oktober.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.