Morgonens nyheter i korthet
DAGENS INDUSTRI
Statliga bolag i kris. Statliga jättarna SJ, Teracom och Svenska Kraftnät behöver tillsammans drygt 3 miljarder kronor i kapitaltillskott från ägaren staten. Dessutom redovisar en rad andra statliga bolag som Posten, Samhall och Svensk bilprovning kraftigt stigande förluster. Det visar DIs kartläggning av de statliga bolagens kvartalsrapporter.
Inga hinder för nytt guldregn från Alecta. Svenska företag får efter årsskiftet använda sina SPP-pengar till annat än pensioner. Totalt rör det sig om cirka 30 miljarder kronor som bolagen kan sätta sprätt på de två närmaste åren. Förutsättningen är att företagsledningen och facket kommer överens om användningen av SPP-pengarna.
FINANSTIDNINGEN
FI kritiskt till EBM. FI är kritiskt till hur Ekobrottsmyndighetens (EBM) handhar insiderutredningar. Trots misstankar om brott har åklagarna lagt ned flera ärenden utan att ens starta en förundersökning. ”Det är anmärkningsvärt att Ekobrottsmyndigheten inte inleder förundersökningar i en del fall, och man kan fråga sig varför. Men det kan tyda på kompetensbrist hos enskilda åklagare eller resursbrist”, säger Jan Green på Finansinspektionen. Finanstidningen har gått igenom de fall av misstänkta insiderbrott som FI anmält till EBM de senaste tio åren. Av totalt 41 stycken har åklagaren endast väckt åtal i åtta fall. Endast tre av dessa har lett till en fällande dom. Men det som framför allt upprör FI är de fall där åklagaren inte ens startat en förundersökning.
Prisras på hotellen Konjunkturnedgången gör att affärsresenärerna väljer billigare alternativ när de bokar hotellrum i Sverige. Det har pressat priserna på förstaklasshotellen och de dyrare hotellrummen med över 8 procent. Störst är prisraset i Stockholm. Där sjönk priserna i förstaklasskategorin med drygt 12 procent tredje kvartalet i år, jämfört med kvartalet innan. För Sverige som helhet sjönk priserna med 8,2 procent. Det visar en studie från American Express.
SVENSKA DAGBLADET Gartner ser ljust på Ericsson Lågkonjunkturen slår hårt mot stora telekombolag som Ericsson, Nokia och Motorola. Men Ericssons framtid kan vara ljusare än vad de själva begriper. Det hävdar det amerikanska analysföretaget Gartner Dataquest i en genomgång av de åtta stora tillverkarna inom telekombranschen. De står för omkring 80 procent av all telekomutrustning som säljs i världen.
Banker måste sänka avgifter för utlandsöverföringar. Bankavgifterna för att föra över pengar till andra EU-länder sänks. Bland annat blir det billigare att ta ut kontanter på bankautomater utomlands. Det väntas bli resultatet av den förordning som EU-länderna enades om på måndagen. Enligt förordningen får bankerna inte ta ut högre avgifter för överföringar mellan EU-länder än vad de gör för överföringar inom det egna landet. Regeln gäller summor på upp till 12 500 euro, vilket motsvarar drygt 117 000 kronor.
DAGENS NYHETER Julprognosen träffar sällan rätt. I jul kommer konsumenterna att spendera minst 40 miljarder kronor under julhandeln, spår Handelns utredningsinstitut. Men HUI:s prognoser brukar inte träffa rätt. Förra året trodde Handelns utredningsinstitut, HUI, att julhandeln skulle öka med 5 procent, jämfört med året innan. Utfallet blev i stället “bara” 2,5 procent, mätt i löpande priser. Det betydde ändå att kunderna spenderade hela 39,1 miljarder kronor under december 2000, men HUI hade räknat med drygt en miljard till i sin prognos. På fredag presenterar HUI sin prognos för årets julförsäljningen. Hittills har HUI sagt att den blir minst 40 miljarder, vilket betyder en liten ökning jämfört med i fjol.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.