Motvinden håller i sig

Vindkraftbolaget Arise lider av de låga el­priserna. Ingen bättring är i sikte. Vi sänker rekommendationen till vänta.

När vi senast bedömde vindkraftbolaget Arise för två år sedan var det i efterdyningarna av kärnkraft­olyckan i japanska Fukushima och ­beskedet att stänga kärnkraften i Tyskland.

Vindkraften ­spåddes en stark framtid, men vår köprekommendation föll ändå pladask. Aktien har backat 14 procent samtidigt som börsen klättrat över 40 procent.

Bolaget, vars styrelseord­förande Pehr G Gyllen­hammar avtackades med blommor och tal på stämman i förra veckan, har blåst omkull i en ­kombination av låga elpriser och färre nya kraftverksbyggen än väntat. Bolagets ursprungliga affärsidé var att projektera, bygga och äga vindkraftverk för att sälja elen.

Under fjolåret ändrades strategin till att bygga kraftverk också på beställning av andra, som konsult, och att drifta kraftverk åt externa kunder.

I samband med förändringarna drog bolaget ned på beman­ningen och var fjärde anställd fick gå.

Någon utvärdering av strategi­skiftet har inte gjorts, det är för tidigt, men elpriserna lägger fortsatt sordin på stämningen. Det krävs en rejäl konjunkturuppgång i Europa för att få fart på marknaden, något som inte ligger i korten just nu. Bilden är att priserna rör sig sidledes under de kommande 1–3 åren.

Problem med att få tillstånd att bygga både i Sverige och i Skottland, där bolaget haft stora förhoppningar, gör att fortsatt kraftfull expansion kan dröja många år. I tabellen här intill har vi räknat med kraftiga försäljnings- och vinstlyft, med p/e-tal mellan 15 och 20 för de kommande två åren, vilket är i överkant av vad som är realistiskt.

Bolagets långsiktiga mål, att fyrfaldiga produktionen under de kommande fyra åren, ligger tyvärr långt borta. Dessvärre talar inte mycket för att Arise är en turn around-kandidat. Inte under de kommande kvartalen i alla fall.

Aktien är fullvärderad och Affärs­världen sänker rekommendationen till vänta.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.