Munters
Munters emitterar grön obligation om 1 miljard

Det sker inom ramen för bolagets MTN-program och transaktionen blev avsevärt övertecknad, skriver Munters i ett pressmeddelande.
Nettolikviden ska allokeras till gröna projekt.
“Emissionen av vår första gröna obligation möttes av stort intresse. Detta markerar både framsteg i vårt hållbarhetsarbete och starkt erkännande från investerarna för vår strategi. Vi kommer att använda kapitalet för att investera i lösningar som bidrar till våra klimatmål och skapar långsiktigt värde. Som en del av vår långsiktiga finansieringsstrategi planerar vi att vara en återkommande aktör på obligationsmarknaden,” säger Katharina Fischer, CFO och GVP på Munters.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.