Nyhets-PM
* Holländske populistiske högerpolitikern Pim Fortuyn, motståndare till invandring och öppet homosexuell, har mördats mitt under pågående valrörelse. Valet hålls ändå. Enligt opinionsundersökningar innan hör hans parti, List Pim Fortuyn, till dem som skulle få flest röster, trots att det bara funnit sedan i mars.
Företagsköp
* Bankkoncernen Nordea har för nästan 1,2 miljarder kronor köpt aktiemajoriteten i den polska banken LG Petro Bank. Säljare är det koreanska företaget LG. Banken har 800 anställda och 29 bankkontor.
Övriga affärer
* Stenbecks mediebolag MTG har sålt en miljon av sina aktier i TV4 till Bonnierkoncernen. Därigenom ökar Bonniers ägande från 16,7 till 21,7 procent av kapital och röster i bolaget. MTG:s ägarandel minskar från 20,1 procent till 15,1 procent.
Övrigt
* Trustormålet kommer inte att prövas av Högsta domstolen. Detta sedan riksåklagaren har beslutat att inte överklaga den friande domen från Svea hovrätt.
* Säkerhetsföretaget Securitas har fört samtal med brittiska Chubb om att köpa delar av bolaget. Men parterna lyckades inte komma överens om någon affär.
* Percy Barnevik slapp kritik för miljardpensionen från ABB när han avgick som styrelseordförande för Sandvik. I stället hyllade bolagsstämman honom med stående ovationer .
* LO-förbundet Seko varslar om strejk för cirka 1 000 tunnelbaneförare, lokförare, tågmästare och tågvärdar den 17 maj. Har ingen uppgörelse nåtts den 21 maj går ytterligare 1 600 Seko-medlemmar i strejk. Då stannar bland annat tunnelbanetrafiken i Stockholm.
Sysselsättning
* Elektronikföretaget Flextronics varslar 250 anställda vid fabrikerna i Skillingaryd och Vaggeryd om uppsägning. Flextronics kommer att dra ned tillverkningen och dessutom flytta en del till Polen.
* Livsmedelsföretaget Procordia Food, som ägs av norska Orkla, varslar 125 anställda om uppsägning vid anläggningen i Eslöv.
Ekonomi & politik
* Miljöpartiets språkrörskandidat Claes Roxbergh hoppade av i samband med partiets kongress i Sundsvall. I stället fick partiet två nya, Peter Eriksson och Maria Wetterstrand. Den modell som de flesta ville ha, ett ordinarie språkrör och två vice, får vänta.
Internationell politik
* Israels 38 dagar långa belägring av Födelsekyrkan i Betlehem är över sedan 13 militanta palestinier, alla på Israels lista över eftersökta, flugits till Europa för exil.
* Fjorton personer, varav tio fransmän, dog vid en självmordsbombning i Pakistan. Terrorgruppen al-Qaida tros ligga bakom. Fransmännen var anställda av franska staten och byggde u-båtar åt Pakistan.
* EU-kommissionen är splittrad i sin syn på nationella stöd till näringslivet. För en månad sedan hindrade medlemsländer kommissionen från att förbjuda skattelättnader för åkare i Frankrike, Italien och Nederländerna.
* Efter Jacques Chiracs seger i det franska presidentvalet har landet fått en ny regering som ska styra till parlamentsvalet i juni. Den socialistiska regeringen, som förlorade stort i presidentvalet, har ersatts av en center/högerregering ledd av Jean-Pierre Raffarin. Den nya regeringen tänker bryta sitt löfte till EU om en balanserad budget 2004.
* Den japanske premiärministern Junichiro Koizumi säger i en intervju i Financial Times att hans planer på privatisering och på att ta itu med alla “dåliga” lån ligger fast.
Internationellt näringsliv
* Brittiska lågprisflygbolaget Easy Jet är på offensiven. Det förhandlar om att köpa brittiska lågpriskonkurrenten Go, ett köp som skulle göra bolaget till det största inom lågprisklassen i Europa. Det har dessutom skaffat sig option på att köpa tyska Deutsche BA som ägs av British Airways och går med förlust.
Deutsche Telekom är hittills det enda stora företag som inte skrivit av stora summor på grund av dyrbara företagsköp under telekom- och IT-bubblan. Analytiker misstänker att chefen Ron Sommers tar för mycket hänsyn till sin egen ställning.
* Carlos Ghosn, framgångsrik chef för japanska Nissan Motor, blir chef för Renault 2005 när Louis Schweitzer slutar. Den franska fordonstillverkaren äger 44 procent i den japanska branschkollegan. Ghosn kommer forsätta att vara chef för Nissan också.
* Gap, amerikansk klädtillverkare med lönsamhetsproblem, prognostiserar vinst för sitt första räkenskapskvartal. Analytikerna har spått förlust. Bolaget strukturerar om för att överge modekläder och återgå till sin ursprungliga affärsidé, klassiska sportiga kläder för bland annat barn.
* Stora amerikanska telekomoperatören World Com värderas nu som skräpobligation av ratinginstitutet Moodys.
* Japanska biltillverkaren Mitsubishi Motors, i vilken tysk-amerikanska Daimler Chrysler äger 37 procent, gick med vinst det senaste räkenskapsåret. Det var tre år sedan det inträffade senast.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.