Oljepriset
Oljan handlas högre
Tisdagens tunga nedgång hävdes av en uppgång sent i går kväll. Flera bedömare varnar för att den senaste tidens prisnedgångar har varit för kraftiga.
“Vi tror att marknaden har varit något för snabb när det gäller att ta bort riskpremien kring striderna i Irak och osäkerheten kring Libyens utbud. Dessa risker har trots allt inte alls försvunnit”, skriver Commerzbank.
Återupptagen oljeproduktion i Libyen har bidragit till att tynga oljepriset på sistone. Under dagen uppgav Libyens statliga oljebolag NOC att oljeproduktion i landet nu uppgår till omkring 600.000 fat per dag.
“Det växande oljeutbudet från Libyen sätter press på framförallt den kortare delen av oljepriskurvan. För första gången på fyra år handlades frontkontraktet 1,50 dollar lägre än de efterföljande kontrakten”, fortsätter Commerzbank som inte tror att Libyens produktion i närtid kommer att stiga till en mer normal nivå kring drygt 1 miljon fat per dag.
“Nedgången i oljepriserna nyligen är inte bara en lättnadsnedgång efter ett Irak-inspirerat rally”, skriver Bank of America – Merrill Lynch som anser att en sådan nedgång som har skett inte har synts sedan 2008. Prisutvecklingen mellan oljekontrakt med olika löptider har varit ovanlig på sistone och kommer inte att hålla, bedömer banken.
Enligt den amerikanska branschorganisationen API sjönk USA:s lager av råolja med 4,8 miljoner fat under förra veckan. Den officiella veckostatistiken kommer i eftermiddag. Bedömare räknar med en nedgång på 2,6 miljoner fat.
På efterfrågesidan rapporterade den kinesiska statistikbyrån att landets bruttonationalprodukt steg med 7,5 procent i årstakt under det andra kvartalet. Analytiker hade räknat med en tillväxt på 7,4procent. Industriproduktionen ökade något mer än väntat i juni.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.