Rekyl uppåt väntas på Wall Street

Kurserna på New York-börserna väntas rekylera upp svagt på tisdagen med stöd av uppgångar på utlandsbörserna, vilka har stärkts på förhoppningar om kommande stimulansåtgärder i både Europa och Kina. Samtidigt har oljepriset återigen börjat röra sig nedåt.

S&P 500-terminen är klockan 15.03 0,1 procent över fair value medan Nasdaq 100-terminen är 0,2 procent över.

Eftersom nyåret kommer allt närmare duggar börsprognoser från investmentbankerna allt tätare. Citigroup spår i sin analys att S&P 500 index under nästa år kan stiga ytterligare upp till 2.200, från gårdagens stängningsnivå är det drygt 7 procent dit.

Biltillverkarna kan komma i fokus i dag då amerikansk fordonsstatistik presenteras. GM väntas rapportera en ökning med 0,6 procent, medan Ford spås minska med 1,4 procent.

Näthandlare kan också komma i fokus när försäljningsrapporterna från gårdagens shoppingevent Cyber Monday trillar in.

På rekommendationsfronten kan noteras att Goldman Sachs har nedgraderat Parker-Hannifin, ett bolag som delvis konkurrerar med Atlas Copco, till neutral från köp. Inga avslut ännu i förhandeln.

På makroagendan väntas statistik över bygginvesteringarna i oktober. Marknaden räknar med en ökning med 0,6 procent i oktober från september. Veckans stora händelse i USA-statistiken är dock fredagens sysselsättningsrapport.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.