Nyemission
Så blir villkoren i Opus emission
Aktieägare har rätt att teckna en ny aktie för varje nio befintliga aktier. Teckningskursen är 5,50 kronor per aktie, vilket vid full teckning motsvarar en total emissionslikvid om cirka 155 miljoner kronor före emissionskostnader genom en emission av högst cirka 28,1 miljoner nya aktier.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Teckningsperioden löper från och med den 17 mars till och med den 31 mars 2015.
Företrädesemissionen är till fullo garanterad genom tecknings- och garantiåtaganden från befintliga aktieägare.
Företrädesemissionen förutsätter godkännande vid extra bolagsstämma, som kommer att hållas den 10 mars 2015.
Syftet med företrädesemissionen är att “stärka bolagets balansräkning i samband med förvärvet av Drew Technologies, och skapa förutsättningar för bolagets fortsatta expansion”.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.