SBB föreslår årsstämman att ge 50 miljoner kronor till UNHCR i Ukraina

Fastighetsbolaget SBB föreslår att årsstämman ska besluta om ett bidrag på 50 miljoner kronor till FN:s flyktingorgan UNHCR i Ukraina.
Ilija Batljan
SBB:s VD Ilija Batljan. Foto: TT
Förslaget påverkar inte den föreslagna utdelningen i SBB.

“Vi har krig i Europa och vi måste alla göra allt vi kan för att bidra. UNHCR gör ett fantastiskt jobb med att hjälpa människor som drabbas av krig. SBB har redan tidigare bidragit till UNHCR och via vårt norska JV Solon även till SOS Barnbyar, men vi tycker att det är viktigt att vi fortsätter stötta den hårt drabbade civilbefolkningen i Ukraina på alla sätt vi kan”, säger Marika Dimming, Investor Relations och Head of Sustainability på SBB, i en kommentar.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.