Skanska backar på börsen: Kunder tar längre tid på sig

Skanskas VD Anders Danielsson tycker den amerikanska marknaden är fortsatt stark på infrastruktursidan, men drar ner förväntningarna något på övrigt byggande. "Vi ser att kunderna vill ta lite längre tid på sig att ta besluten om att investera", säger byggtoppen till Affärsvärlden.
Anders Danielsson, koncernchef Skanska.
Anders Danielsson, koncernchef Skanska. Foto: Johanna Lundberg / BILDBYRÅN

Skanska backar närmare 3% efter rapporten som kom in i linje med förväntningarna.

VD Anders Danielsson framhåller en rekordhög orderstock på över 263 mdr kr.

“Vi har lyckats hålla upp marginalen och vi har en bra leverans också. I och med att vi har en så stark orderstock så kan vi tillåta oss att vara selektiva”, säger Danielsson.

I byggverksamheten uppgick rörelsemarginalen till 2,8% under det första kvartalet (1,8). Och VD:n räknar med starka marginaler även framåt.

“Vi ger inga prognoser, men det är inget jag känner oro för. Vi har visat i ganska många år att vi kan behålla den marginalen som vi har över tid trots att vi har utmaningar i marknaden i omvärlden.”

Förändringar i marknaden

Bolagets guidning för marknadsutsikter är oförändrade med ett undantag: övrigt byggande i USA. Från att tidigare ha sett en stark marknad kommande året räknar Skanska nu med en stabil marknad kommande 12 månader.

“Stabil är ju ingen dålig marknad utan det är en normaliserad marknad”, säger Anders Danielsson.

Där bolaget ser en fortsatt stark utveckling är anläggningsbyggandet i USA där Danielsson tycker Skanska är “väl positionerade” för att ta tillvara på marknaden.

“Det finns en bra pipeline. Projekten har finanserna allokerade, framförallt delstater och städer som är våra offentliga kunder. När det gäller övrig husbyggnad som social infrastruktur, skolor, universitet, sjukhus, flygplatser så ser vi att kunderna vill ta lite längre tid på sig att ta besluten om att investera”, säger Danielsson och fortsätter:

“Vi har inte sett att de ställer in eller inte har för avsikt att genomföra, men det tar lite längre tid.”

Kommer ta tid innan det vänder i Norden

På den här sidan Atlanten behöver tillväxten ta fart i Europa och Norden för att aktiviteten på bostadssidan ska öka.

“Det krävs att konsumenterna får tillbaka förtroendet för framtiden och att vi har en ekonomisk tillväxt. Det finns ett underliggande behov av bostäder i alla våra marknader. Men just i Norden kommer det ta lite längre tid innan det vänder.”

I Centraleuropa anser Danielsson att bostadsmarknaden är stabil och levererar bra resultat.

Bolaget påverkas inte av tullar

Den amerikanska marknaden är Skanskas största och redan idag använder byggbolaget i stor utsträckning amerikanska tillverkare då det är ett krav från många offentliga kunder i landet.

För att undvika att drabbas av eventuella inflationseffekter är Skanska ännu noggrannare med att säkra upp kostnader inför projekt nu.

“Innan vi gör anbud så tar vi in offerter från leverantörer och sen har vi bindande offerter från dem när vi lämnar anbud.”

Skanska, Mkr Q1-2025 Konsensus Förändring mot konsensus Q1-2024 Förändring
Nettoomsättning 42 321 39 146 8,1% 36 389 16,3%
Rörelseresultat 1 084 1 140 -4,9% 497 118,1%
Rörelsemarginal 2,6% 2,9% 1,4%
Nettoresultat 991 525 88,8%
Resultat per aktie, kronor 2,40 1,28 87,5%

Konsensusdata från Bloomberg

Läs mer:

Skanskas rörelseresultat något lägre än väntat

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Curasight