Sparekonomen: Spänt läge på börsen – här kan det vara läge att haka på

Handelskonflikten mellan Kina och USA har lett till oro på börsen och flera dagar med ordentliga börstapp. Nordnets sparekonom Frida Bratt ser flera gångbara strategier för spararna i det spända läget.
Sparekonomen: Spänt läge på börsen – här kan det vara läge att haka på - frida-bratt-nordnet-700_binary_6952465.jpg

– Risken för en tristare börsutveckling framöver är överhängande. Minsta bokstav i Trumps tweets får effekt på börsen, det är helt klart ett spänt läge. Men en nedgång på 7-8 procent är inte jättemycket i nuläget med tanke på den stora uppgången vi haft sedan årsskiftet, man hade kunnat förvänta sig en ännu större nedgång, säger Frida Bratt till SvD.

Även om andelen sparare som positionerar sig för en nedgång har ökat, är Nordnets kunder fortsatt optimistiska. Många sprider riskerna och globala indexfonder och investmentbolag såsom Investor och Kinnevik är populära.

– Spararna tror att det här kommer att lösa sig. Man fortsätter att tro att centralbankerna håller kvar minusräntan, vilket också är huvudförklaringen till hela årets uppgång, säger Frida Bratt, som menar att det kan vara läge att haka på någon av megatrenderna och bolag som inte är känsliga för Trumps twittrande, såsom bolag med en egen strukturell tillväxt i den egna sektorn.

– Amerikanska exportföretag kan räknas som högre risk i det här läget. Tech-bolagen har gått väldigt bra, så där finns en fallhöjd. Därför tycker jag inte att det är läge att gå in i de stora tech-bolagen just nu, säger hon till SvD.

De långsiktiga spararna kan dock gott kan fortsätta köpa aktier och globalfonder, avslutar hon.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund