Styrelseledamot i Munters har köpt sina första aktier för 0,2 miljoner kronor

Sabine Simeon-Aissaoui har den 14 maj köpt 1 400 aktier i klimatkontrollbolaget Munters där hon är styrelseledamot sedan 2023.
Styrelseledamot i Munters har köpt sina första aktier för 0,2 miljoner kronor - Munters.
Munters lösningar avfuktare installeras exempelvis i produktionsanläggningar av batterier. Foto: Munters

Aktierna köptes till kursen 142,40 kronor per aktie. Köpesumman uppgår till 199 360 kronor. Det framgår av Finansinspektionens insynsregister.

Hon ägde tidigare inga aktier i Munters.

Läs mer:

Storägaren FAM ökar i Munters för 57 miljoner

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Nordic Bridge Fund