Banker
Svenska bankkunder nöjdare
Särskilt företagskunder har blivit mer nöjda med sina banker.
“Det ska dock noteras att lojaliteten mot bankerna inte har ökat i samma utsträckning samtidigt som kunderna upplever det svårt att få hela behovet tillgodosett med enbart en bankrelation.” Det säger Svenskt Kvalitetsindex vd Johan Parmler.
Knappt hälften av alla privatkunder har en annan bank utöver sin huvudbank, en andel som har ökat på senare år. Kunderna byter inte bank utan skaffar sig fler.
Nöjdast kunder på privatmarknaden har Handelsbanken och Länsförsäkringar. Bland företagskunderna har Handelsbanken och Danske Bank nöjdast kunder, enligt SKI.
“Generellt har kunderna mycket höga krav på service och tillgänglighet vilket är något som dessa banker lyckas leva upp till. Det är intressant att tekniska tjänster som internetbanker och mobil appar i stor utsträckning är en hygienfaktor. Istället är det för branschen som helhet fortsatt service och råd som är det mest avgörande”, säger Johan Parmler.
“Det är en tydlig trend i hela Norden faktiskt att det är genom hög service man idag kan skapa konkurrenskraft i första hand, och inte genom tjänster eller utbud av nya produkter”, fortsätter han.
Studien bygger på 11.606 telefonintervjuer bland privat- och företagskunder. Mätningen genomfördes under augusti-september 2014.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.