Sveriges BNP ökar mindre än väntat

Sveriges bruttonationalprodukt, BNP, ökade mindre än väntat i årstakt i första kvartalet.
Sveriges BNP ökar mindre än väntat - konsumtion bnp shopping inflation
Foto Fredrik Sandberg / TT

På årsbasis steg bruttonationalprodukten 0,9 procent (+2,4), att jämföra med Bloombergs analytikerkonsensus som väntade en ökning på 1,7 procent.

I kvartalstakt sjönk ekonomin oväntat med 0,2 procent. Väntat var en ökning med 0,1 procent. Tillväxtsiffran för det fjärde kvartalet reviderades ned till 0,5 procent, från tidigare 0,8 procent.

Nedgången var huvudsakligen i fasta bruttoinvesteringar, som minskade med 3,8 procent, men ett starkt exportnetto motverkade denna och bidrog till att hålla BNP-tillväxten kring nollstrecket. Hushållens konsumtion minskade med 0,2 procent.

“Tillväxten minskade något under årets första kvartal. Flera av BNP:s komponenter visade små förändringstal. Fasta bruttoinvesteringar minskade däremot tydligt under kvartalet medan en stark varu- och tjänsteexport motverkade trycket på BNP”, säger Jessica Engdahl, sektionschef på Nationalräkenskaperna.

Sverige, % Q1-2025 Konsensus Q4-2024 Reviderad
BNP, QQ -0,2 0,1 0,8 0,5
BNP, YY 0,9 1,7 2,4

Konsensusdata från Bloomberg

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.